U17 - Skvelý štart mladíkov - dve víťazstvá nad Litvou

Štvrtok, 24.8.2023 19:55 | Posledná aktualizácia 24.8.2023 19:55

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) - V odvetnom zápase proti rovesníkom z Litvy zvíťazili v Senci futbalisti Slovenska do 17 rokov presvedčivo 4:0, keď sa gólovo presadili  Martin Bačík , Dominik Balog,  z penalty kapitán Šimon Vlna a Samuel Kováčik. Zverenci trénera Branislava Fodreka tak nadviazali na utorkové víťazstvo 2:1.

Ako prví pohrozili v 9. minúte hostia z Litvy, keď Balsysovu strelu z pravej strany pokryl brankár Dávid Kalanin. Brankár nášho výberu sa vyznamenal v 14. minúte, keď najskôr skvele vyrazil hlavičku Žižysa a o chvíľu i Kirliauskasa po rohovom kope. Na opačnej strane minul odkrytú bránu po zlej rozohrávke brankára Lysionoka Martin Bačík a ten istý hráč po ďalšej zle rozohratej situácii pri kope od bránky následne trafil len do miest, kde stál pripravený gólman Litvy.

U17 - Litva 4:0

V 18. minúte prišla nepresná hlavičku Jakuba Piru, ale už o dve minúty sa naši reprezentanti ujali vedenia. Po ľavej strane prenikol Alex Veľký prihral Martinovi Bačíkovi a ten otvoril presnou strelou skóre zápasu. Onedlho to skúšal po ďalšom Veľkého centri Pira, ale brankár Lysionok úspešne zakročil a neujali sa ani dve strely aktívneho Alexa Veľkého.

Na opačnej strane hracej plochy nedočiahol Garbaliauskas na center Zdanoviča a nedokázal tak vyráznejšie ohroziť gólmana Kalanina. V 30. minúte najskôr vyškriabal Lysionok končekmi prstov center Kristiána Stručku z rohového kopu na ďalší, po ktorom zvýšil vedenie Slovenska na 2:0 obranca Dominik Balog. Náš stopér sa najlepšie zorientoval v skrumáži pred bránkou.

Následne minul Kalaninovu svätyňu pokus Garbaliauskasa a na druhom konci ihriska letela mimo aj hlavička Jakuba Piru. V záverečnej päťminútovke prvého dejstva ešte gólman Lysionok skvele vyrazil na roh Pirovu strelu a v nadstavenom čase kryl aj pokus Bačíka a polčas zakončil nepresnou hlavičkou z dobrej pozície Litovčan Kirliauskas.

V druhom polčase bolo na ihrisku menej vzruchu. V 52. minúte pekne vystrelil kapitán Šimon Vlna, ktorého pokus vyrazil brankár Litvy. V 58. minúte práve náš kapitán zvýšil na 3:0 z pokutového kopu nariadenom za faul na Baloga. O päť minút mieril striedajúci Patrik Jevoš nad bránku hostí a následne si Lysiniok poradil s pokusmi Stručku i dobre hrajúceho Piru. V 78. minúte netrafil bránku autor prvého gólu Bačík a o tri minúty hlavičkoval rovnako nepresne aj najlepší hráč hostí Garbaliauskas. V záverečnej päťminútovke stretnutia najskôr letela Jevošova hlavička tesne nad a v 86. minúte uzavrel skóre zápasu na konečných 4:0 pre Slovensko presnou hlavičkou na zadnej žrdi Samuel Kováčik

V utorkovom úvodnom zápase tím trénera Fodreka otočil nepriaznivý stav, keď od 2. minúty prehrával 0:1. Oba tímy pribrzdila zrážka Matúša Pavlíka s Rokasom Katkauskasom, kde sa obaja hráči zranili. V druhom polčase však naši reprezentanti pretavili prevahu do dvoch gólov a zvíťazili 2:1.

BRANISLAV FODREK (tréner SVK U17): „Myslím si, že to bol dobrý zápas z našej strany, dobrý súper, som rád, že sa nám podarilo zvládnuť ho aj výsledkovo. Je to veľmi dôležité pre chlapcov, pre sebavedomie mužstva. Sme veľmi spokojní, že sme zápasy zvládli herne aj výsledkovo. Bolo veľa dobrých vecí, nastúpili aj noví chlapci, ktorí určite nesklamali. Boli tam, samozrejme, úseky, kde máme čo vylepšovať, ale s týmto dvojzápasom môžeme byť spokojní a pre mňa je najdôležitejšie, že sa krôčik po krôčiku zlepšujeme a verím tomu, že ešte máme nejaký priestor a na kvalifikáciu budeme pripravení.“